Totalt deltar 99 ledamöter i Akavias fullmäktigemöte, som är förbundets högsta beslutande organ och hålls vart tredje år. En tredjedel av dem väljs i ett direktval där yrkesverksamma medlemmar får rösta.

Jesper Svarén är jurist och jobbar med HR på Kriminalvårdens regionalkontor i Stockholm. Han kandiderade 2022 av två skäl: dels för att motionera om att även den ekologiska dimensionen av hållbarhet är viktig för många medlemmar.

– Dels hade jag varit förtroendevald i ungefär 15 år och ville bidra med den erfarenheten, säger han.

Valet gick bra och Jesper Svarén blev en av tre personer som också fick en plats i Akavias förbundsråd som träffas en gång per år för att diskutera principiellt viktiga frågor.

– Jag kände jag mig hedrad. Även om jag hade varit med 2019 kändes det spännande och betydelsefullt att få det förtroendet.

Mona Aldestam, även hon jurist och anställd som kammarrättsråd på kammarrätten i Sundsvall, hade en betydligt kortare facklig bana bakom sig när hon ställde upp som kandidat 2022.

– Därför var jag först tveksam, även om det lät spännande, men allt gick bra och jag blev vald, säger Mona Aldestam.

Själva fullmäktigemötet blev en positiv upplevelse:

– Det var lite överväldigande, men jag kom snabbt in i det och fick en bra bild av Akavia som organisation och hur den fungerar.

Därefter valde förbundsstyrelsen in henne i professionsstyret för jurister.

– Att sitta med där är otroligt givande. Man träffar många kompetenta personer och lär sig väldigt mycket.

Både Mona Aldestam och Jesper Svarén bedrev lite kampanj genom att informera om valet, möjligheten att rösta och vilka kandidater som fanns.

– Att rösta är ju en möjlighet att få med någon från just din arbetsplats som ledamot. Jag tror att det gör att förbundet kommer lite närmare medlemmarna, säger Jesper Svarén.

Han tänker ställa upp för val även i år och vill på fullmäktige­mötet bland annat diskutera nivån på medlemsavgifterna och vad Akavia kan driva nationellt inom förhandlingsorganisationen Saco-S.

Mona Aldestam är osäker på om hon ska vara med på nomineringslistan i år, men åka på Akavias fullmäktigemöte gör hon gärna.

– Jag har inte bestämt ännu om jag ska kandidera, men professionsstyret som jag sitter med i utser två ledamöter och jag hoppas att jag blir en av dem.

Vill du nominera någon, dig själv eller en annan medlem, till Akavias fullmäktige så kan du göra det här.

Akavias fullmäktigemöte

  • Akavias fullmäktigemöte hålls i Stockholm den 25–26 november i år.
  • Fullmäktige är Akavias högsta beslutande organ och tar beslut om inriktningen för de kommande tre åren.
  • Nomineringen för direktvalda kandidater öppnar senast den 1 april och stängs den 31 maj.
  • Information om valbara kandidater publiceras på webben den 7 juni.
  • Medlemmar kan motionera fram till den 30 juni.
  • Valet av de 33 ledamöterna sker den 3–17 september.
  • Valresultatet publiceras den 1 oktober.